• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir?

Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir?

Cildimiz düzenli hücre yenilenmesi sonucu gençliğini korumaktadır. Ortalama 20-30 günde bir cildimizden ölü hücreler atılarak yenilenir. Gençken hücre yenilenmesi hızlı olduğu için cildimiz daha sıkı ve canlı gözükür. 30lu yaşlardan itibaren ise tüm vücudumuzda hücre yenilenmesinin hızı düşmeye başlar. Cildimiz artık eskisi kadar kollajen üretmemeye başlar. Bu yüzden cildimizde kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cildin genç ve […]

Cildimiz düzenli hücre yenilenmesi sonucu gençliğini korumaktadır. Ortalama 20-30 günde bir cildimizden ölü hücreler atılarak yenilenir. Gençken hücre yenilenmesi hızlı olduğu için cildimiz daha sıkı ve canlı gözükür. 30lu yaşlardan itibaren ise tüm vücudumuzda hücre yenilenmesinin hızı düşmeye başlar. Cildimiz artık eskisi kadar kollajen üretmemeye başlar. Bu yüzden cildimizde kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cildin genç ve canlı gözükmesi ise herkesin hayalidir. Cildin yaşlanmasını geciktirmek için beslenmenize dikkat etmeniz, stresten uzak durmanız, alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekmektedir. Sağlığınıza dikkat ederek cildinizin yaşlanmasını da geciktirebilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Yiyecekler

cildi gençleştiren basinler

Cildi gençleştirmek, kırışıklıkları önlemek için yediklerinize dikkat etmeniz önemlidir. Alkol, sigara, hazır yiyecekleri hayatınızdan çıkarın. Bol bol su tüketmek cildin genç kalmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte cildi yaşlandırmayan yiyecekler tüketmeye dikkat etmelisiniz. Ağır yağlı yemekler, fazla karbonhidrat tüketiminden uzak durun. Cildi yaşlandırmayan yiyecekler bol vitaminli yiyeceklerdir. B vitamini içeren yiyecekler cildin nemli kalması için önemlidir. Bu nedenle B vitamini içeren yumurta, tavuk, kırmızı et, balık, hindi tüketebilirsiniz. E vitamini cilt kırışıklığının önlenmesinde çok önemli yere sahiptir. E vitamini içeren badem, fındık, fıstık, et, sebze, elma, balık, yumurta tüketin. Cildin elastikliğini sağlayan kollajen üretimini artırmak D vitamini içeren yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Süt mahsulleri, mantar, maydanoz, patates, yulaf D vitamini içeren yiyeceklerdir. Kabuklu yemişler, zeytinyağı, avokado, yaban mersini, zerdeçal, kivi de cildin yenilenmesine yardım etmektedir. Bu yiyecekleri düzenli olarak tüketerek cildinizin gençliğini koruyabilirsiniz.

Kök Hücre Yenileyen Besinler

yaşlandırmayan yiyecekler

Cildimizde hücre yenilenme kapasitesi yaş aldıkça azalmaktadır. Bu nedenle hücre yenileyici gıdalar tüketmeye özen göstermemiz gerekir. 30lu yaşlardan sonra ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Özellikle göz etrafında kaz ayağı adı verilen ufak kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bunun için 30lu yaşları beklemek yerine kırışıklıklar oluşmadan önce de cildinizin sağlığı için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Cildi gençleştiren vitaminler içeren yiyecekler tüketebilir, vitamin takviyeleri alabilirsiniz. B, C, D, E vitaminleri kök hücre yenilenmesini hızlandıran, cildi gençleştiren vitaminlerdir. Bu vitaminleri içeren sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketerek veya bu vitaminlerin takviye olarak kullanarak hücre yenilenmesini arttırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Baş Ağrısı Ve Çözümleri başlıklı makalemizde gebelikte baş ağrısı, gebelikte baş ağrısı cinsiyet ve hamilelikte baş ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?