Çiğdem Faydaları - Faydalı Şifalı Bitkilerle Bitkisel Tedavi

 • DOLAR
  7,9336
 • EURO
  9,4188
 • ALTIN
  461,00
 • BIST
  10,6636
Çiğdem Faydaları

Çiğdem Faydaları

Çiğdem çeşitleri, Çiğdem meyvesi, Yer çiğdemi, Çiğdem faydaları ve zararları, Çiğdem nedir? Çiğdem… Vatanı Kuzey Akdeniz olan Çiğdem halk arasında Sonbahar Çiğdemi olarak ta bilinmektedir. Türkiye’ nin her yerinde yetişen 40 kadar türü vardır. Kullanılan kısımları; tohumları ve kök yumrularıdır. Özellikle Damla hastalığının tedavisinde kullanımıyla bilinmektedir. Çiğdem Çayı ise böbrek mesanedeki iltihapların çözülmesinde etkilidir.   […]

Çiğdem çeşitleri, Çiğdem meyvesi, Yer çiğdemi, Çiğdem faydaları ve zararları, Çiğdem nedir? Çiğdem…

Vatanı Kuzey Akdeniz olan Çiğdem halk arasında Sonbahar Çiğdemi olarak ta bilinmektedir. Türkiye’ nin her yerinde yetişen 40 kadar türü vardır. Kullanılan kısımları; tohumları ve kök yumrularıdır. Özellikle Damla hastalığının tedavisinde kullanımıyla bilinmektedir. Çiğdem Çayı ise böbrek mesanedeki iltihapların çözülmesinde etkilidir.
 

Çiğdem nedir?

Zmbakgiller familyasından; türlü renklerde çiçekler açan zehirli bir kır bitkisidir. Çiçekleri; Ağustos – Eylül aylarında açar. Rengi sincabidir. Hekimlikte; soğan kısmı, çiçekleri ve tohumu kullanılır. Etkili maddesi, “Colcihine alkoloidi” ‘dir. Birçok çeşidi vardır.
 

Çiğdem Çiçeği İsimleri

Lahlah, Mahmur çiçeği, Colchicum, Cochhique autumnalis, Semences de colchique, Colchici semen
 

Çiğdem Resimleri

Sarı Çiğdem

 
Mor Çiğdem

 
Karışık Çiğdem Çeşitleri

 

Çiğdem’in Faydaları

 • Damla hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Halen biyolojik gelişimde Metafaz safhasını durdurması nedeni ile yeni mutasyonlar elde etmek için kullanılır. Meyve ve sebzelerin farklı gelişmelerinde faydalanılır.
 • Kabızlığı giderici özelliğinin yanı sıra idrar söktürür.
 • Fazla kullanılmaması tavsiye edilir.
 • İdrar söktürür.

 

Önemli Not: Zambakgiller ailesinden zehirli bir kır bitkisi olan çiğdemin soğan kısmından; Çiçek ve tohumlarından yararlanılır. Tavsiye edilen dozdan fazla kullanılmamalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Zulumba Faydaları başlıklı makalemizde Zulumba bitkisi, Zulumba Faydaları Nelerdir ve Zulumba nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?