• DOLAR
  $2.633,5700
 • EURO
  $0,7700
 • ALTIN
  $42.285,0800
 • BIST
  $148,9900
Çay Ağacı Faydaları

Çay Ağacı Faydaları

Çay ağacı yağı, ya da Hint defnesi adlı bir bitkiden elde edilir. Avustralya’da yetişen bu yapraklı bitkinin yağı, birçok cilt durumunu tedavi edebilecek iyileştirici etkiye sahip olduğuna inanılan bir bitki özütüdür. Uçucu yağ, çeşitli antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip çalı benzeri bir bitki olan çay ağacı yaprakları beyazımsı renkte ve içeriğinde yüksek oranda yağ bulunur. […]

Çay ağacı yağı, ya da Hint defnesi adlı bir bitkiden elde edilir. Avustralya’da yetişen bu yapraklı bitkinin yağı, birçok cilt durumunu tedavi edebilecek iyileştirici etkiye sahip olduğuna inanılan bir bitki özütüdür. Uçucu yağ, çeşitli antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip çalı benzeri bir bitki olan çay ağacı yaprakları beyazımsı renkte ve içeriğinde yüksek oranda yağ bulunur. Çay ağacı yağı faydaları bakımından gerçekten değerlidir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antiviral özellikler göstererek virüs ve bakterileri vücuttan uzaklaştırır
 • Akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının oluşumunu engeller,
 • Sinek ve böcek sokmalarında kaşıntı ve kızarıklığın çabucak geçmesini sağlar.
 • Çay ağacı yağıyla buhar banyosu yapıldığında soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit, kesilmeyen öksürük ve burun tıkanıklığı gibi sorunlara çare olur.
 • Uçuğun oldukça hızlı iyileşmesini sağlar,
 • Saçtaki kepeği azaltıp yok eder.
 • Tırnak batması gibi ciddi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan iltihaplanmalara karşı olumlu etkiler gösterir.
 • Ayakta bulunan mantar için oldukça etkilidir
 • Siğillere karşı kullanıldığında yayılmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda hızlıca iyileşmelerinde de önemli rol oynar.
 • Aynı zamanda ev temizliğinde dezenfektan görevi de görmektedir.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı egzama

Çay ağacı yağının saça faydaları da saymakla bitmeyenler arasındadır. Saç sağlığınızı desteklemek ve kepek sorunundan kurtulmak için de çay ağacı yağı kullanmak isterseniz, saçlarınızı duruladığınız suyun içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz. Böylece saç da meydana gelen kepek, saç kırılması, ya da saç sönüklüğünün önüne geçmiş olursunuz. Ancak çay ağacı yağı ile karıştırdığınız suyu kullandıktan sonra temiz suyla saçlarınızı son bir kez durulamayı ihmal etmemelisiniz.

Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Her bölgeye ayrı kullanım şekli mevcut olan çay ağacı yağını, çıban gibi bir sorun için uygulayacaksanız önce uygulayacağınız bölgeyi güzelce temizlemeli ve ondan sonra direkt olarak sürmelisiniz.

Ayak mantarı içinse çay ağacı yağını yine doğrudan mantarlı bölgeye sürerek uygulayabileceğiniz gibi ayaklarınızı koyabileceğiniz bir suyun içine çay ağacı yağından 5-6 damla damlatıp ayaklarınızı 20 dakika kadar içinde bekleterek uygulayabilirsiniz.

Grip, nezle, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve burun akıntısı gibi üst solunum yolu sorunları için buhar banyosu yapılabilmektedir. Genişçe bir kabın içine kaynattığınız suyu döküyor, üzerine yine 5-6 damla kadar çay ağacı yağı damlatıyorsunuz. Ardından başınızın arkasına havlu koyuyor ve suyun yükselen buharını burnunuza çekiyorsunuz. Bunu en az 5-6 kez tekrar ederek çay ağacı yağından faydalanıyorsunuz.

Çay Ağacı Yağı Diş İçin Nasıl Kullanımı

Çay ağacı yağı sivilce ya da akne tedavisinde de temizlenmiş bölgeye direkt olarak sürülerek kullanılmaktadır.

Eğer egzama konusunda bir şikayetiniz varsa çay ağacı yağı egzama konusunda da yardımınıza koşuyor. Egzama olan bölgeye çay ağacı yağını sürerek zamanla siz de farkı göreceksiniz.

Çay Ağacı Yağı Diş İçin Nasıl Kullanılır?

Ağız ve diş sağlığı, diş eti iltihaplanması ya da ağız içinde oluşan iltihaplı yaraların daha hızlı iyileşmesi için yarım su bardağı suya 2 damla kadar çay ağacı yağı damlatın ve bu karışımla gargara yapın. Yalnızca dikkat etmeniz gereken bu karışımı kesinlikle yutmamak olacaktır.

Çay Ağacı Yağının Zararları Var Mıdır?

Çay ağacı yağı hassas cilde sahipseniz alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Uygulanan bölgede kuruluk, kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi oluşabilir. Bu nedenle uygulamadan önce mutlaka doktora danışmak ve doktor onayı alınırsa küçük bir bölgeye uygulayarak etkilerini gözlemlemek en doğrusu olacaktır. Bir diğeri ise, ağız yoluyla doğrudan tüketilmesi ya da çocukların kullanması da tavsiye edilmiyor.

Bir önceki yazımız olan Çam Terebentin Yağı Faydaları başlıklı makalemizde çam terebentin yağı, Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?