• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Can Sıkan Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Can Sıkan Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Uçuk yüz, göz, genital bölge gibi çeşitli bölgelerde oluşa biliyor. Uçuk, herpes simplex virüsünün deri yoluyla bulaşması ile ortaya çıkar. Bulaşıcı hastalıktır. Yüzünde uçuk olan birinin sizi öpmesi, aynı havluyu kullanmanız, tükürük gibi yollardan bulaşabiliyor. Bünyesi güçlü olan kişilerde kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Bazen ise çok uzun süren uçuklar da […]

Uçuk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk yüz, göz, genital bölge gibi çeşitli bölgelerde oluşa biliyor. Uçuk, herpes simplex virüsünün deri yoluyla bulaşması ile ortaya çıkar. Bulaşıcı hastalıktır. Yüzünde uçuk olan birinin sizi öpmesi, aynı havluyu kullanmanız, tükürük gibi yollardan bulaşabiliyor. Bünyesi güçlü olan kişilerde kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Bazen ise çok uzun süren uçuklar da oluyor. Basit uçuk tedavisi eczanelerden reçetesiz alabileceğiniz uçuk kremleri ile geçer. Sık tekrarlayan uçuklar ise oldukça can sıkıcıdır.

Uçuk Tedavisi Doğal Olarak Ne Şekilde Olur?

uçuk
uçuk tedavisi

Bazen uçuklar yılda bir kaz kez çıkar, hatta biri iyileşmeden yeni uçuk oluşur. Evde yapılan doğal tedavilerle geçse de sürekli uçuk neden çıkar merak konusudur. Doktorlara göre sürekli oluşan uçuğa yediklerimiz ve uçuk olan biriyle yakın temas neden oluyor. Uçuk tedavisi doğal yollarla evde de yapılabilir.

 • Bal uçuk tedavisine birebirdir. Bildiğiniz üzere bal yara iyileştirme özelliğine sahiptir. Ayrıca doğal antiseptiktir. Mevcut uçuğu iyileştirdiği gibi, uçuğa neden olan mikropları da ciltten söküp atıyor.
 • Elma sirkesi. Çok güçlü doğal bir antiseptiktir. Ciltteki tüm mikropları temizler. Yaraları ve uçukları iyileştirir. Sek sirkeyi yüzünüze sürmeyin, mutlaka su ile seyreltin. Yarım bardak sirkeye yarım bardak su ekleyip pamuk yardımıyla uçuğun üstüne sürün.
 • Domates de yaraları hızlı iyileştirme özelliğine sahiptir. İçerdiği bileşenler sayesinde uçukları hızla iyileştiriyor. Gün içinde bir kaz kez tekrarlayabilirsiniz.

Uçuğu Tetikleyen Yiyecekler Hangileridir?

Uçuk bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda çok çıkmaz, çıksa da kısa sürede iyileşir. Bünyesi zayıf olan kişilerde ise acılı ve uzun süreli olur. Bu uçuktan korunmak için aslında bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekiyor. Mesela uçuğu tetikleyen yiyecekler hayatınızdan çıkmalıdır. Isıl işlem görmüş et ve tavuk ürünleri uçuğu tetikler. Bu tür yiyecekler tam pişmediği için mikrop oluşturma riski çok yüksek. Ayrıca çikolata, abur cubur olarak nitelendirdiğimiz yiyecekler de uçuğa neden oluyor. Uçuklardan korunmak ve oluşan uçuğu hızla geçirmek için bol vitaminli yiyecekler tüketmeniz gerekir. Hazır gıdalar, sağlıksız yiyecekler bağışıklık sisteminizi zayıflattığı için çeşitli hastalıklarla birlikte uçuğa da davetiye çıkarıyor.

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?