• DOLAR
  $2.633,5700
 • EURO
  $0,7700
 • ALTIN
  $42.285,0800
 • BIST
  $148,9900
Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Adından da anlaşılacağı üzere çam ağaçlarından ve kozalaklı bitkilerden elde edilen bir yağ çeşidi. Terebentin maddesi ağaçtan kendi doğal bildiği yollarla akabildiği gibi ağacın çizilmesiyle de elde edilmektedir. Terebentin esansı ve yağı birbirine karıştırılsa da ikisi birbirinden farklıdır. Çam Terebentin Yağı faydaları bu yazımızın konudur. Öncelikle tanımlama ve ayrımdan başlayım. Çam yağı esansı ve çam […]

Adından da anlaşılacağı üzere çam ağaçlarından ve kozalaklı bitkilerden elde edilen bir yağ çeşidi. Terebentin maddesi ağaçtan kendi doğal bildiği yollarla akabildiği gibi ağacın çizilmesiyle de elde edilmektedir. Terebentin esansı ve yağı birbirine karıştırılsa da ikisi birbirinden farklıdır. Çam Terebentin Yağı faydaları bu yazımızın konudur. Öncelikle tanımlama ve ayrımdan başlayım.

Çam yağı esansı ve çam terebentin farkları; esans elde edilmesi için ağacın dikenli yaprakları kullanılırken, çam terebentin yağı için kozalak gövdesinden akan bal ya da reçine dediğimiz kısım kullanılmaktadır. İkisinin de ortak paydası damıtma yöntemini kullanarak elde edilmesidir.   Doğal ürün sınıfında yer almasının haklı sebebi ise, damıtma işleminden sonra direkt olarak şişelenmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesinden kaynaklıdır. Saç sağlığı konusunda kendini ispat etmiş olan çam terebentin yağı saç uzatmada da oldukça etkilidir.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır,

Çam Terebentin Yağının Faydaları

 • Eklem ağrısı, romatizmal ağrılar üzerinde ağrı kesicidir,
 • Nefes açar ve akciğerleri anında rahatlatır,
 • Stres ve yorgunluk giderici olarak banyo suyuna damlatılarak kullanılır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Çam terebentin yağı saç uzatma etkisi göstermesinin yanı sıra, hem parlaklık, dökülme engelleme, kepeğe çözüm, yağlanmaya çözüm ve hızlı uzamasına yardımcı oluyor.

Çam Terebentin Yağı Zararları,

Çam terebentin yağının faydaları saymakla bitmez ancak saç sorunları ve bakımı konusunda akla ilk gelen çam terebentin yağı aynı zamanda antibiyotik özelliği sayesinde de tercih edilir hatta bazı vakalarda ağrı kesici ve idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır.

Çam Terebentin Yağının Cilde Faydaları

Çam terebentin yağı bakteri kaynaklı cilt hastalıklarında oldukça yaygın olarak kullanılır.  Aynı zamanda uzun süreli ve istikrarlı kullanımlarda varis oluşumunu engellediği de gözlemlenmiştir. Çam terebentin yağı cilde faydaları konusunun yanı sıra egzama ve sivilce sorunlarında kullanıldığı gibi yaşlanma karşıtı olarak da iyi bir antioksidandır.

 

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç bakımında kullanılacaksa eğer, direkt olarak saf halde saç derisine sürülmesi önerilmez. Peki, çam terebentin yağı şampuana ne kadar katılır diye düşünüyorsanız 200 ml şampuana yaklaşık olarak 20 ila 25 damla yeterli olacaktır.

Çam terebentin yağının gözlere temas etmesi veya cilde direk olarak saf haliyle sürülmesi de kesinlikle önerilmez. Çünkü ciltte ve gözde hasar ve tahrişe sebep olabilir.

Çam terebentin yağının solunum yolu hastalıklarında bir çay bardağı kaynar suyun içine 1 – 2 damla çam terebentin yağı damlatılır, buharın solunması durumunda solunum yollarının kolayca açılması mümkün olabilir. Fakat yinelemiş olalım ki gözlerle direkt temasından kaçınmak gerekir.

 

Çam Terebentin Yağı Zararları

Kesin olarak bilinen bir zararı olmamasına karşılık, herhangi bir saç derisi probleminde ya da solunum yolu enfeksiyonlarında mutlaka önce bir doktora görünmekte fayda var. Üstelik çam terebentin yağı keskin kokusu ve etkinliği sayesinde fazla miktarlarda ve sık sık kullanmak da yine beklenmeyen sonuçlar doğurabilir. Gözler ile temasından direkt olarak kaçınmalı ve böyle bir durum ile karşılaşılırsa bol su ile yıkanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kekik Yağı Faydaları başlıklı makalemizde Biberiye ve kekik yağı faydaları, kekik faydaları ve Kekik Yağı Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?