• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Böcek Sokması Sonrası Bitkisel Çözümler

Böcek Sokması Sonrası Bitkisel Çözümler

Mevsimlerden yaza doğru geçiş yapıyoruz. Yaz ayları tüm doğanın hareketlendiği, küçük canlıların kendine besin aradığı aylardır. Dolayısıyla küçük canlılardan da en çok çeken insanlardır. Yaz aylarında ortaya çıkan böceklerin, ısırma veya sokma durumları karşısında ne gibi önlemleri alabileceğini konuşacağız.  Böcek sokması sonrası neler yapılabilir? Gerçekten bir sağlık kuruluşuna gitmeye gerek var mı? Evde ne gibi […]

Mevsimlerden yaza doğru geçiş yapıyoruz. Yaz ayları tüm doğanın hareketlendiği, küçük canlıların kendine besin aradığı aylardır. Dolayısıyla küçük canlılardan da en çok çeken insanlardır. Yaz aylarında ortaya çıkan böceklerin, ısırma veya sokma durumları karşısında ne gibi önlemleri alabileceğini konuşacağız.  Böcek sokması sonrası neler yapılabilir? Gerçekten bir sağlık kuruluşuna gitmeye gerek var mı? Evde ne gibi yöntemler kullanabiliriz? Bu soruların hepsine yazımızda yanıt bulacaksınız. Böcek sokmaları bazen can yakıcı olurken bazen de hissetmediğimiz bir biçimde olabilir. Her türlü sokmalar veya ısırılmalar sonrası mutlaka bir tedavi uygulamamız gerekir.

böcek ısırıkları

Böcek Sokması Sonrası Bitkisel Uygulamalar

Böcek sokmalarına engel olmaya çalışsak da bazen bunu pek başaramayabiliyoruz. Bu gibi durumlarda ise hiç düşünmeden yara kremleri sürmeye başlıyoruz. Oysa ki her yara kremi, kızaran kısmı tedavi edememektedir.  Böcek sokması sonrası bitkisel yöntemlerden sonuç almak daha iyi sonuç verecektir.

 • Lahana bitkisinin yaprak suyunu sıkın. Bu suyu ısırılan bölgeye iyice sıvayabilirsiniz.
 • Eğer sokulan bölge kaşınmaktan kızarmışsa bitkisel tedavi yöntemi uygulamak acıyı alacaktır. Bir kuru soğanı orta noktasından kesin ve sokulan bölgeye bastırarak uygulayın.
 • Bal mumu dökebilirsiniz.
 • Maydanozun taze olanından bir demet alın ve ince ince doğradıktan sonra suyunu sıkıp sıvayın. Bir başka yöntemi ise, bir bezin içerisine yerleştirin ve sokulan tarafı bezle kapatın.
 • Sokulan tarafa lütfen herhangi bir kaşıma faaliyetine girişmeyin. Oradaki yangıyı söndürmek için kendi tükürüğünüzü kullanabilirsiniz.
 • Bir avuç toz şekeri ısırılan bölgeye dökerseniz kaşınmasını engellersiniz.

böcek sokması sonrası

Böcek Sokmasına Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Arı gibi iğneli kanatlı böceklerin iğnelerini deriye nüfuz ettirmeleri ile karşı karşıya kalırsanız öncelikle iğneyi çıkarmalısınız. Çünkü Arıların zehirli olup olmadıklarını bilemeyebiliriz. Bu gibi bir durum yaşıyorsanız mutlaka önce iğneyi kendi elinizle çıkartın. Böcek sokmasına karşı bitkisel çözümler birçok sokma vakasında etkili olabiliyor.

 • Eğer ormanda bir yürüyüş yaptığınızda bir böcek tarafından ısırılmışsanız hemen bir yaraotu yaprağını çiğneyip sokulan yerin üzerine koyun.
 • Kızarıklık gibi durumlarla karşı karşıyasanız, sirkeli su kompresleri yapabilirsiniz.
 • Buz koymayı ihmal etmeyin. Buz, sokulan bölgede daha sonra oluşacak şişkinlik durumunu alır.
 • Bir adet asprini suda eritin ve kaşınan bölgeye derhal sürmeye başlayın. Uygulayacağınız bu çözüm sayesinde daha hızlı bir şekilde bölge iyileşmeye başlayacaktır.
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağının üzerine çay ağacı yağı ilave edin. 10 – 15 saniye karışmasını gözlemleyin. Ardından ısırılan yerin üzerine sürmeye başlayın. Yapacağınız bu uygulama sayesinde kana böcek sokması sonrası oluşabilecek zehirlenmenin önüne geçersiniz.
 • Nane her evde bulunur. Bir taze naneyi suyun içerisine atıp biraz karıştırın. Daha sonrasında suyu yaralı bölgeye derhal sürmeye başlayın. Bu durum ferahlık hissi yaratacak ve bölge kısa süreliğine serinlemiş olacak. Soğutucu olarak uygulanan spreylerin içerisinde de nane olduğunu belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?