• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Birçok Sorunun Çözümü; Koşu Yapmanın Faydaları

Birçok Sorunun Çözümü; Koşu Yapmanın Faydaları

Kimimiz için sosyal bir aktivite, kimimiz için ise sağlıklı bir yaşam için yapılır koşu. Olabildiğince koşmak, nefes açmak ve oksijenin boğazlarınızı yaktığınız hissetmeniz… Herhangi bir sınırlama olmadan vücudunuz için muhteşem bir kas çalıştırma etkinliği olan koşu yapmanın faydaları neler olduğuna birlikte bakalım. Ayak sağlığınızın, vücut direncinizin artması en başlıca faydaları arasında sayılmaktadır. Vücut direnci birçok […]

Kimimiz için sosyal bir aktivite, kimimiz için ise sağlıklı bir yaşam için yapılır koşu. Olabildiğince koşmak, nefes açmak ve oksijenin boğazlarınızı yaktığınız hissetmeniz… Herhangi bir sınırlama olmadan vücudunuz için muhteşem bir kas çalıştırma etkinliği olan koşu yapmanın faydaları neler olduğuna birlikte bakalım.

Ayak sağlığınızın, vücut direncinizin artması en başlıca faydaları arasında sayılmaktadır. Vücut direnci birçok hastalığın sebebi olan bağışıklık sisteminin yetersizliğine engel olmaktadır. Kolay kolay hasta olmazsınız ve zinde hissedersiniz. Sadece bu mu? Yüzlerce kas grubu aynı anda çalışıyor. Vücut kendini tamamen yenilemeye başlıyor. Bu egzersiz başlı başına bir mucize.

 

Düzenli Olarak Koştuğunuzda Bedeninizde Neler Oluyor?

Koşma etkinliğini yapmaya karar verdiniz. Artık hazırsınız. Kulaklığınızı takmayı ihmal etmeyin. Güzel motive edici bir yöntemdir. Bu motive bize ne gibi artılar katar? Bir kere alıştığınızda bırakmak istemeyeceğiniz bu eyleme daha yakından bakalım.

Düzenli olarak koşmak vücuttaki tüm kasları faaliyete geçirir. Onların diri kalmasını sağlar. İlk başladığınızda emin olun enerjiniz çabuk bitecektir. Bunu arttırmanın en iyi yolu yılmadan koşmaya devam etmektir. Ayrıca akciğere nefes dolumuna destek sağlar. Kalbin daha sağlıklı atmasını sağlar. Kalp ritminizi düzene sokacak ve oluşabilecek tansiyon yüksekliği veya düşüklüğünün önüne geçer. Beslenme düzeninize dikkat ettiğiniz sürece kilo kaybı isteyenlerin en büyük yardımcısıdır. Bunun yanı sıra, kilo koruma döneminde olanlar için de koşu bir kol kanat görevi görür. İşin sadece beden kısmı değil, psikolojik olarak da bir rahatlama evresine gireceksiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, eğer düzenli spor – koşu gibi faaliyetlerde bulunursak beynimizin daha iyi çalışabileceğini kanıtlıyor. Aynı şekilde, stres durumlarında fazlaca oluşan kortizol hormonunun de yıkımına destek verir. Koşu yapmanın faydaları aslında çok kapsamlı bir konudur.

koşu yaparken nelere dikkat etmelisniz?

Koşu Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken Durumlar Nelerdir?

Sağlık için koşu yapmak gerekiyor. Ruhen ve bedenen sizin mutlu olmanıza ve dinç olmanıza yarar sağlayan koşu antrenmanları antistrestir. Fakat bazı durumlarda sakatlanmalara yol açabilmektedir. O yüzden koşu yaparken dikkat edilmeli ve her insan bedeninin bir sınırı olduğunu bilmekte fayda vardır. En başta yaşınız, kaç kiloya sahip olduğunuz ve daha önceki yaşamınızdaki egzersiz geçmişiniz önemlidir. Çünkü koşu ciddi bir kardiyo antrenmanıdır ve birden yüklenildiğinde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Şu kurallara uyulmasında fayda vardır:

düzenli koşu yapmanın faydaları

 • Boyunuza göre kilonuz fazlaysa koşu antrenmanlarını hafif koşu şeklinde yapın. Bu durum, diz ağrısına hatta menisküse yol açabilir.
 • İlk günden yüklenmeyin. Adım adım gitmenizde fayda var. Bugün 1 kilometre koşuyorsanız yarın 1.2 kilometre koşun.
 • Koşu öncesinde ısınma hareketlerini ihmal etmeyin.
 • Koşuyu mümkünse açık alanda ve düz bir zeminde yapmaya çalışın. Koşu bantlarında menisküs ihtimali yüksektir. Bu şekilde koşu yapmanın faydaları arttırılmış olacaktır.
 • Mutlaka bir koşu ayakkabısı edinin.
 • Koşu sürecinde temponuzu sabit tutmayın. 1 dakika hızlı koşu 3 dakika yavaş koşu gibi seçenekleri değerlendirin.
 • Koşudan sonra mutlaka soğuma hareketlerini yapın.

Bir önceki yazımız olan Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? başlıklı makalemizde bağışıklık sistemi hastalıkları, bağışıklık sistemi nedir ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?