• DOLAR
  $3.520,3300
 • EURO
  $1,1154
 • ALTIN
  $57.027,7100
 • BIST
  $175,1000
Biberiyenin Faydaları

Biberiyenin Faydaları

Biberiye sıcak hava koşulları isteyen Akdeniz iklimine özgü bir bitkidir. Ballıbabagiller familyasından gelen biberiye mor çiçekleri olan bir çalı görünümündedir. Bu bitkinin taze olan dalları çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Peki, biberiyenin faydaları nelerdir, nasıl kullanılır hep birlikte bakalım. Genel olarak herkes tarafından bilinen biberiyenin, yararları arasında en önde ağrı kesici ve iltihap önleyici olması gelmektedir. […]

Biberiye sıcak hava koşulları isteyen Akdeniz iklimine özgü bir bitkidir. Ballıbabagiller familyasından gelen biberiye mor çiçekleri olan bir çalı görünümündedir. Bu bitkinin taze olan dalları çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Peki, biberiyenin faydaları nelerdir, nasıl kullanılır hep birlikte bakalım. Genel olarak herkes tarafından bilinen biberiyenin, yararları arasında en önde ağrı kesici ve iltihap önleyici olması gelmektedir. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir bitkidir. Karnosik asit ve karnosol barındırdığından çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu görevi de vardır. Ayrıca sinir sistemi için bulunmaz bir nimet olan biberiye Alzheimer ve Parkinson hastalığını önlemeye katkı sağlamaktadır.

Biberiye Nerelerde Kullanılır?

Sağlığa birçok faydası bulunan biberiye nerelerde kullanılır sorusunun cevabı aslında her yerde olarak karşımıza çıkmaktadır. Yemeklerden tutun da çay olarak tüketilmesine kadar çeşitli alanlar da kullanılabilir. Damağa hoş gelen aromasından faydalanmak için etleri marine etmede kullanabilirsiniz. Yemeklerinize baharat olarak kullanıp lezzetlerini artırabilirsiniz. Taze veya kuru olarak da kullanılabilmektedir. Bazı rahatsızlıklar için ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bu bakımdan biberiyenin faydaları Saraçoğlu tarafından belirtilmektedir. Gut hastaları için birebir olan biberiyenin yükselen kreatin seviyelerini de azaltmakta görev aldığını dile getirmektedir. Migren için de biberiyenin kullanılmasını tavsiye eden Saraçoğlu günde 3 defa tüketilmesini önermektedir. Bir tutam biberiye maksimum 9 dakika olacak şekilde kaynatılıp tüketilmelidir.

Biberiyenin Cilde Faydaları

Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?

Birçok kişi tarafından tercih edilen biberiye çayı diyet yapanlar tarafından da ilgi çekmektedir. Yüksek lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi için faydaları olan biberiye tok kalma süresinde de artış sağlamaktadır. Bu sayede biberiye çayı tüketmek kilo verme sürecinde tüketildiğinde diyete takviye niteliği taşır ve hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır. Birçok diyetisyen tarafından önerilen biberiyeyi diyetinize ekleyerek kilo vermenize fayda sağlayabilirsiniz.

Biberiye Yağı Faydaları

Biberiye Çayı Zayıflatır Mı

Eski Roma İmparatorluğu ve Antik Yunanistan’da kutsal kabul edilen ve önemli törenlerde kullanılan biberiye yağı faydaları bakımından şuanda bizlerin de dikkatini çekiyor. Peki, nedir bu faydalar;

 • Mide ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Mide gazlarını önlemekte yardımcı olur. Sindirimi düzenler.
 • Antibakteriyeldir ve mikroplara karşı oldukça etkilidir.
 • Tansiyonu ve kötü kolesterol seviyelerini düzenler.
 • Sinir sistemi üzerinde de oldukça etkili olan biberiye yağı sinirleri güçlendirir.
 • Karaciğer enzimlerini düzenleyerek vücudu temizler.
 • Uykusuzluğa ve halsizliğe iyi gelir.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller ile soğuk algınlığı ve öksürüğe faydalıdır.

Biberiyenin Cilde Faydaları

Tüm vücut sağlığı için oldukça önemli olan biberiyenin cilde faydaları da mevcuttur. Cilt kanserine karşı koruyucu bir görevi bulunmaktadır. Cilde dost enzimlerle yaşlanma karşıtı etki yapar. Cildi yatıştırma ve sıkılaştırma faydaları vardır. Antibakteriyel özelliği sayesinde ciltte oluşan akneye ve egzamaya iyi gelir. Ayrıca biberiyenin kan dolaşımını artırdığı da bilinmektedir. Bu sayede cilde canlılık verir. Saçlar derisini besleyerek saç köklerini güçlendirir ve dökülmelerin önüne geçer.

Bir önceki yazımız olan Anasonun Faydaları başlıklı makalemizde Anason Çayının Faydaları, Anason Yağı Faydaları ve Anason Zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?