• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

Bezelye baklagiller familyasının üyesidir. Pisum sativum botanikteki adıdır. Taze, kabuklu ya da sadece taneler şeklinde tüketilmektedir. İki çenekli baklagiller ailesindendir. Sarmaşık şeklinde büyür. İlkbahar ve yaz aylarında hasar edilen bezelyenin faydaları da oldukça yüksektir. Beyaz çiçek açarak, yuvarlak taneli meyveler olur. Bakla ve fasulyeye bezer bu tohumlar, kapsül şeklinde bir kılıf içinde korunarak büyürler. Ana […]

Bezelye baklagiller familyasının üyesidir. Pisum sativum botanikteki adıdır. Taze, kabuklu ya da sadece taneler şeklinde tüketilmektedir. İki çenekli baklagiller ailesindendir. Sarmaşık şeklinde büyür. İlkbahar ve yaz aylarında hasar edilen bezelyenin faydaları da oldukça yüksektir. Beyaz çiçek açarak, yuvarlak taneli meyveler olur. Bakla ve fasulyeye bezer bu tohumlar, kapsül şeklinde bir kılıf içinde korunarak büyürler.

Ana vatanı Avrupa ve Batı Asya olan bezelye, ilk ve orta çağlardan bu yana bilinen be kullanılan bir bitkidir. Dünyanın birçok alanında yetişmektedir. Ülkemizde de bol miktarda üretilmektedir. Bezelyeler üretildikleri türlere göre iki ana gruba ayrılmaktadır. Bahçe bezelyesi ve tarla bezelyesi olarak adlandırılan bu bitki, farklı çeşitlere de sahiptir. Bazıları bodur, bazıları 70- 90 cm boyuna erişebilir.

Bezelyenin besin değeri oldukça yüksek ve çeşitlilik göstermektedir. Nişasta bakımından zengindir. İçinde bol miktarda lif, karoten, antioksidan, protein bulunur. Ayrıca C, A, B vitaminlerini de barındırmaktadır. Tüm bunların yanında potasyum, demir ve fosfor mineralleri de yer almaktadır. Karbonhidrat, kalsiyum, magnezyum, folik asit, E vitamini de bitki ihtivasında yer alan diğer küçük değerli öğelerdir.

Bezelyenin Faydası Saymakla Bitmez

bezelye

Kalp ve damar hastalıkları bakımından önleyici etkiye sahiptir. Özellikle içeriğinde bulunan lif bu harika sonucu sağlar. Kalp krizi riskini düşürür.

Kan şekerini dengelediği bilinmektedir.

Kandaki kötü kolesterolü kontrol altına alarak, önlemeye yardımcı olan bir besindir.

Bedenin enerji seviyesini sabit tutmaya yardımcı olur.

Bezelye yemeğinin faydaları arasında uyku düzeninin sağlanması da vardır. İçinde barındırdığı yüksek B1 vitamini, bu şekilde uyku konunun dengelenmesinde etkilidir.

Ruhsal durum üzerinde de etkili olan bezelye, neşeli olmanıza yardımcı olur.

İştah açıcı bir besindir. Bu nedenle diyet yapanların kullanım miktarlarını kısıtlamaları önerilebilir.

Kansızlık ile savaşta etkilidir. İçinde barındırdığı demir ve diğer yardımcı maddeler, en başarılı şekilde kan üretimini dengelemeye yardımcı olur.

Tüm bunların yanı sıra taze bezelyenin faydaları arasında, bağırsakları çalıştırması, kabızlığı önlemesi de yer almaktadır.

İçinde bulunan zengin mineraller, kas gelişiminde ve yenilenmesinde inanılmaz etkilidir.

Kemik yapısının güçlenmesine destek olmaktadır.

Bezelye bedenin ihtiyacı olan ve dışardan alınması gereken 8 aminoasit barındırdığı için oldukça takviye edici bir besindir.

Bazı bezelyeler, ince ve taze olduklarında kabukları ile tüketilmeye uygun olurlar. Bunlardan biri olan Sultani bezelye kabuğunun faydaları içinde tüm sayılanların yanı sıra, bol lif olduğu için sindirim sistemine artı bir katkı sağladığı bilinmektedir. Yeşil, taze ve ince kabuklar yemekte pişirilerek yenebilir.

Birçok kullanıcı bezelye çiğ yenir mi sorusunu sorduğu için bu alanda cevaplamak isteriz. Evet, bezelye çiğ olarak da yenebilir ve C vitamini bakımından ciddi anlamda yüklü bir besindir. 1 bardak çiğ bezelyenin içeriğinde yaklaşık olarak 58 miligram C vitamini olduğu bilinmektedir. Yoğun tüketilmemek şartı ile kolesterolü düşürmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için çiğ taze bezelye yenebilir.

Konserve Bezelyenin Faydaları Var Mıdır?

taze bezelyenin faydaları

Tüm konserve ürünlerde olduğu gibi bezelyede de işlem aşamasında besin değerleri değişir ve düşer. Özellikle C vitamini yapım ve bekleme aşamalarında kaybolacaktır. Evde kendi usullerinize uygun olarak yapılan bezelye, hazırlara oranla daha besleyicidir. Ancak tazesi kadar yüksek besin değerine sahip olmayacaktır. Yine de kış aylarında yemek için konserve ya da dondurucuda bezelye saklamanız uygundur. Dondurulmuş bezelyenin faydaları, konserveye göre biraz daha yüksek olarak kalacaktır.

Besin değeri bakımından oldukça zengin olan bezelye, gelişim çağında ve hamilelikte de oldukça önemlidir. Bezelyenin bebeklere faydaları gerçekten yüksek orandadır. İçinde bulunan folikasit ve diğer maddeler, bezelyenin çocuklara faydası anlamında yüksektir. Katı gıdaya geçiş döneminde özellikle sebze çorbalarında pişirilip, püre haline getirilip tüketilmesi için verilmelidir.

Her besinde olduğu gibi bezelyenin çok tüketimi de zarar verebilir. Ürik asit bakımından zengin olması nedeniyle, kan ürik asit değerlerine etkisi yüksek olacaktır. Bu nedenle tüketiminin ideal şekilde ve oranda olması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Fasulyenin Faydaları başlıklı makalemizde Fasulyenin Faydaları, Kuru Fasulyenin Faydaları ve Kuru fasulyenin içindeki vitaminler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?