• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Bamyanın Faydaları Zararları

Bamyanın Faydaları Zararları

Yapışkanımsı yapısı nedeni ile pek sevilmese de, bamyanın şifalı bir bitki olduğunu duyduğunuz, kendinizi yemek için zorlayabilirsiniz. Bamya farklı yapısıyla ülkemizde de bol bulunan ve tüketilen bir sebzedir. Bamyanın faydaları yeniden keşfedilirken, belki onu yemeyi deneyebilirsiniz. Bamya Hakkında Genel Bilgiler Aslen Mısırlı olan bamya, 12. Yüzyıldan bu yana bilenen ve yetişen bir bitkidir. Botanikteki adı […]

Yapışkanımsı yapısı nedeni ile pek sevilmese de, bamyanın şifalı bir bitki olduğunu duyduğunuz, kendinizi yemek için zorlayabilirsiniz. Bamya farklı yapısıyla ülkemizde de bol bulunan ve tüketilen bir sebzedir. Bamyanın faydaları yeniden keşfedilirken, belki onu yemeyi deneyebilirsiniz.

Bamya Hakkında Genel Bilgiler

bamyayı çiğ yemenin faydaları

Aslen Mısırlı olan bamya, 12. Yüzyıldan bu yana bilenen ve yetişen bir bitkidir. Botanikteki adı Abelmoschus esculentus olarak bilinir ve ebegümecigillerden kabul edilir. Ilıman iklim bitkisidir. Ilık bölgelerde 70 cm kadar büyürken, sıcak iklim olan alanlarda boyu 1 – 2 metreye kadar gelişebilir. Kökleri derine kadar inan bitkinin meyveleri uzun ince yapıda, tüylüdür. İçinde çekirdekler bulunur. Kurak bölgelere direnci olan bu bitki, soğuk iklimi sevmez ve don olaylarından direk etkilenir.

Bamyanın Faydaları

Bamya farklı şekillerde kullanılarak, faydalarından yararlanılabilen bir bitki. Ancak bamyayı çiğ yemenin faydaları olarak aradığınızda, çiğ tüketiminin önerilmediği ve pek tercih edilmediğini görebilirsiniz. Daha çok aşağıda belirtilen şekillerde yenmeli ya da kullanılmalıdır.

Kısa sürede ergen boylara erişen bamyaların yuvarlak, kendine has tohumları oluşur. Bu bamya tohumunun faydaları ise neredeyse kendinden daha fazladır diyebiliriz. Bamya tohumu içinde; flavonoidler ve izokersetin olarak bilenen polifenoller bulunmaktadır ki, bunlar inanılmaz faydalı ve şifalı maddelerdir. Başta polifenoller olmak üzere, kalbin işleyişi üzerinde etkili ve onarıcı bir yapıya sahiptirler.

Bamyanın Diğer Yararları

Bamya tohumu içeriğinde bulundurduğu yüksek oranlı antioksidanlar sayesinde, besinlerle bedene gelen serbest radikalleri bloke eder. Bunların faydası zaten gözden, rahme kadar birçok sorunun oluşumunu engellemesi anlamına gelmektedir. Bamya faydaları Saraçoğlu tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir. Kanser oluşumundan, romatizmaya kadar benzersiz ve özel şifalar sunan bir bitkidir.

Bamya içinde bulunan maddeler serbest radikallerle savaştığı için cilt sorunlarının da daha hızlı iyileşmesine etki eder. Bu anlamda bamyanın cilde faydaları sayılırsa; hücre yenileyici, gençleştirici, nemlendirici ve onarıcı etkilerden bahsedebiliriz. Cilt sağlığını korur.

Diz ağrısı ve kireçlenme üzerinde etkileri olan bamyanın dize yaraları bu şekilde tanımlanabiliyor. İçeriğinde bulunan özel maddeler, kemik ve eklem yerlerinde onarıcı etkiye sahiptir. Bu şekilde kireçlenmeyi önler, ağrıları azaltır.

Bamyayı etkin şekilde kullanmak için suyunu elde edebilirsiniz. Bamya suyunun faydası ise inanılmaz. Ayıkladığınız bamyaları bir kavanoza koyun. Üzerlerine çıkacak kadar su ilave edin. Ortalama 8 saat bekleyin. Süre sonunda bamyaları sıkarak sudan çıkartın. Bu suyu içerek tüketebilirsiniz.

Elde ettiğiniz bamya suyu;

 • Boğaz enfeksiyonunu geçirmeye yardımcı olacaktır. Boğaz şişkinliğini alır.
 • Şeker hastalarında olumlu sonuçlar verir.
 • Kandaki kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzenlerken, kabızlık oluşumunu da ortadan kaldırır.
 • Kabızlığa bağlı olarak oluşan basuru rahatlatır.
 • Gebelikte tüketilmesi folik asit bakımdan zengin olan bu sudan, tam olarak yararlanılmasını sağlar.
 • Kemik erimesini önleyici özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Unutkanlığa iyi gelir. Beyin fonksiyonlarına olumlu etki eder.

Sadece suyunun tüketimi değil, diğer şekillerde kullanımı da bamyadan yarar sağlamanıza etki edecektir.

Gelelim bamyanın zararlarına; bamyanın zararları açısından çok ürkütecek bir bitki değildir. Ölçülü yenmesi durumunda sıkıntı olmaz. Lifli yapısı nedeni ile bağırsaklarda ishale neden olabilir. Tohumunun yoğun kullanılması pek önerilmez. Bunun haricinde üç öğün bamya yemediğiniz sürece, sıkıntı yaşayabileceğiniz bir durum oluşturmaz.

bamya tohumu kullanımı

Bamya Nasıl Tüketilir?

Bamya farklı şekillerde tüketilebilen bir sebzedir. Soğan, domates, limon suyu eklenerek tencere yemeği yapılır. Farklı soslarla kızartması sevilerek yenir. Bunların yanı sıra haşlanarak salata şeklinde terbiye edilerek tüketilmektedir. Ayrıca bamya turşusu karışık turşuların içinde kullanılabilir. Ülkemizde en sık tercih edilen ise bamya kurusudur. Çorba ya da yemek yapımında özel bir tat verir.

Bir önceki yazımız olan Roka Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Her gün roka yemek, Roka fayda ve Roka faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?