• DOLAR
  7,3748
 • EURO
  9,0358
 • ALTIN
  438,21
 • BIST
  10,0245
Aynısefa Yağı Faydaları

Aynısefa Yağı Faydaları

Asteraceae familyasına ait olan aynısefa çiçeği turuncu ve papatyayı andıran bir bitkidir. Killi ve kumlu toprağı seven Akdeniz bölgesine ait aynısefa vücut sağlığı ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Aynısefa faydaları Saraçoğlu tarafından da bahsedilmektedir. Yüksek karaciğer enzimlerini düşürmek için kullanım tavsiyeleri vermiştir. Ayrıca mide için nasıl kullanılır tüyoları da vermiştir. Aynısefa bitkisi gastrit ve […]

Asteraceae familyasına ait olan aynısefa çiçeği turuncu ve papatyayı andıran bir bitkidir. Killi ve kumlu toprağı seven Akdeniz bölgesine ait aynısefa vücut sağlığı ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Aynısefa faydaları Saraçoğlu tarafından da bahsedilmektedir. Yüksek karaciğer enzimlerini düşürmek için kullanım tavsiyeleri vermiştir.

Ayrıca mide için nasıl kullanılır tüyoları da vermiştir. Aynısefa bitkisi gastrit ve reflü şikayetlerini en aza indirir. Görüntüsü ve faydaları bakımından gönülleri çelen aynı sefa çiçeği yağ olarak da birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Hemen hemen herkes tarafından bilinen bu yağın kullanımı uzun yıllardır süre gelmektedir. Ülkemizde çokça tüketilmekte olan aynısefa yağının faydaları şöyledir…

Aynısefa Yağı Faydaları

 • Soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda düşen bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi şikayetleri hafifletir. Yüksek ateş varlığında kullanıldığında da ateşi düşürür.
 • Kadınların adet dönemlerinde meydana gelen ağrı ve kramplara iyi gelir. Karın bölgesine sürülür ve oradaki kan akışını düzenleyerek ağrıyı hafifletir. Ayrıca adet düzenleyici olarak da kullanılabilir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde vücuttaki enfeksiyonların ilerlemesini önler.
 • Böceklere karşı kullanıldığında kovucu etki yapar. Oda spreylerinize ekleyerek böceklerden zahmetsizce kurtulabilirsiniz.
 • Bağırsaklara yarar sağlayarak sindirimi rahatlatır. Bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmektedir.
 • Tırnak mantarında kullanımı yaygındır. Aynısefa yağını ayağınıza kullanarak tırnak mantarından kurtulabilirsiniz. Aynısefa yağı kullananlar tarafından önerilen şekli; gece yatmadan temiz ayağa sürülür sabaha kadar bekletilir ve bu işlem mantar geçene kadar tekrarlanır.

aynısefa yağı kremi

Aynısefa Yağı Yüze Faydaları

Kuru ve çatlak ciltler için çok iyi bir nemlendirici görevi görür. Özellikle kış aylarında cildin tüm nem ihtiyacı karşılayabilir. Bunun için aynısefa yağı kremi de kullanabilirsiniz. Günlük bakım rutininize ekleyerek kışın oluşabilecek cilt kuruluğuna karşı önlem alabilirsiniz.

Sivilce ve aknelerin kısa sürede iyileşmesinde yarar sağlar.

Aynısefa yağı cilt lekeleri konusunda da faydalıdır. Sivilce ve yara lekelerinin görünümünü hafifletir. Burada akıllara Drc. Tuna aynısefa yağı ne işe yarar sorusu gelmektedir. Bu sorunun yanıtı da cilt lekelerine karşı çok iyi geldiği olmalıdır.

Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarında iyileşme sağlar.

Tariş olmuş cilt dokusunun kan akışını hızlandırarak iyileşmeyi destekler.

Cilt üzerindeki yara ve yanıklara iyi gelir. Oluşan morlukları da giderir.

Drc. Tuna aynısefa yağı ne işe yarar

Aynısefa Yağı Saça Faydaları

Sağlığa ve cilde birçok yararı bulunan aynısefa yağının saça da faydaları mevcuttur. Peki aynısefa yağı saça nasıl uygulanır? Haricen uygulanır. Saç derisine minik masaj hareketleri ile yedirilir. Bir süre bekletildikten sonra yıkanır. Böylelikle saçlarınıza hem bakım yapmış hem de temizlemiş olursunuz. Ayrıca saç derisini besler. Saçlara bakım yaparak nem ve parlaklık verir.

Bir önceki yazımız olan Ceviz Yağı Faydaları başlıklı makalemizde Ceviz Yağı Faydaları, ceviz yağı İbrahim Saraçoğlu ve Ceviz yağı kullananların yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?