• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Avokado Faydaları ve Zararları

Avokado Faydaları ve Zararları

Günümüzde ülkemizde de bulmanın kolay olduğu avokado; koyu yeşil dış kabukları olan, içi beyaz ya da sarımsı renkte, büyük çekirdekli bir meyvedir. Erişimini toplandıktan sonra sağlayan bu meyve, tropikal iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde de ılıman ilkim olan bölgelerde yetiştiriciliği başlamıştır. Avokado kış aylarını ve özellikle don olayını sevmeyen bir bitkidir. Sıcaklıkların 30 dereceni üzerine çıktığı, nemin […]

Günümüzde ülkemizde de bulmanın kolay olduğu avokado; koyu yeşil dış kabukları olan, içi beyaz ya da sarımsı renkte, büyük çekirdekli bir meyvedir. Erişimini toplandıktan sonra sağlayan bu meyve, tropikal iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde de ılıman ilkim olan bölgelerde yetiştiriciliği başlamıştır. Avokado kış aylarını ve özellikle don olayını sevmeyen bir bitkidir. Sıcaklıkların 30 dereceni üzerine çıktığı, nemin ise %50 civarında olduğu Mayıs- Haziran ayları, meyvelerin döküme dönemidir. Bu dönemde oluşabilecek ani sıcaklık değişimleri, verimliliği ciddi anlamda etkileyecektir.

Ana vatanı Orta Amerika olan bu meyve, İnkalar döneminde günümüze ulaşmıştır. Ahuacatl olarak bilinen ve İnka dilinde testis anlamına gelen bir adı vardır. Bu adın konulmasında başta şekli, sonrasında afrodizyak etkisi neden olmuştur.

Avokado Nasıl Seçilir?

Marketlere gelen meyveler genelde ham, tam olgunlaşmadan toplanan meyvelerdir. Aldığınızda da bu şekilde sertlik varsa, olgunlaşma için beklemeniz gerekir. Eğer hemen tüketecekseniz, yumuşak, olgun, renk olarak belirgin olan meyveleri tercih edebilirsiniz. Yüzeyin parlak ve canlı olması meyvenin tazeliğini göstermektedir.

Avokado Faydaları Nelerdir?

avokado zararları

Son 15 seneden bu yana Amerika başta olmak üzere Dünya genelinde en çok tüketilen besinler içine girmiştir. Besin değeri yüksek, sağlıklı yağlar bakımdan zengin olması bunun en büyük nedenidir. Her ne kadar meyve olarak adlandırılsa da, içeriğinde şeker neredeyse hiç yoktur.

Avokado vitamin ve mineral deposudur. Başta Omega3 olmak üzere, K vitamini, folik asit, C vitamini, potasyum, B5 ve B6 vitaminleri ile E vitamini bakımından zengindir. Tüm bunların yanı sıra hatırı sayılır oranda; Mangenez, Magnezyum ve bakır ihtiva etmektedir.

Bilinen birçok faydası da içeriğinde bulunan bu harika maddelerden kaynaklanıyor. Öyle ki, avokado rahime faydaları da inanılmaz. Son dönem yapılan araştırmalarda rahim ağzı kanserini önlediği açıklandı. Yapılan çalışmalar bu anlamda etkinliğinin yüksek olduğunu göstermekte. Hamilelik döneminde sabah bulantılarını önler.

Özellikle küçük çocukları olanlar için dikkat çekici bir meyve. İçinde bulunan zengin yağ ve vitaminler, avokado faydaları bebek konusunda da inanılmaz sonuçlar sağlamış. Bebeklerin bedensel ve özellikle de zihin gelişiminde büyük etmen olduğu gözlemlenmiş. Ara öğün olarak muz ile karışım yapıp, bebeğinize bu harika meyveyi verebilirsiniz.

Kalp dostu iyi yağlar içerdiği için, günlük tüketildiğinde damar setliğinden koruyacaktır.

Böbreklere de iyi gelen avokado, potasyum kaynağıdır.

Mide rahatsızlığına bağlı olarak oluşan kötü nefesi önleyicidir. Ağız bakterilerini yok eder.

K vitamini bakımdan zengin olması nedeniyle, K vitamini eksikliklerinde tedavi edici özelliği vardır.

Gözlere inanılmaz faydalıdır. Maküler dejenerasyon başta olmak üzere, göz rahatsızlıkları ve görme sorunlarında başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar.

Artrit tedavisinde oldukça yararlıdır. Kalça ve diz osteoartritin giderilmesi için 300 mg avokado ile soya fasulyesi takviyesi önerilmektedir.

Avokado cinsel faydaları da bulunmaktadır. Doğal afrodizyak olarak bilinen bu meyve, yüzyıllardır bilinen en güçlü afrodizyak olarak kabul edilmiştir.

Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kozmetik sektöründe de sıklıkla karşılaştığınız avokado, içeriğinde bulunan yağlar, vitamin ve mineraller nedeni ile popülerdir. Saç ve cilt bakımında son dönemde birçok üründe etkili şekilde kullanılmaktadır. Avokado kadınlara faydaları bu aşamada da karşımıza çıkar. Özellikle yaşlanma karşıtı olan bir meyvedir. Tüketmek ve yağını ciltte uygulamak, içten ve dıştan bu meyvenin tüm faydalarını almak anlamında iyi sonuçlar sağlayacaktır. Cilt sağlığını korumada inanılmaz etkisi vardır. Düzenli kullanım ve yenilerek tüketimde, kırışıklarda azalma, gençleşme, berrak bir görünüm elde edilecektir.

Aynı şekilde kadın ve erkekler saç bakımında da avokado tercih edebilirler. Kuru, yıpranmış ve dökülen saçlar için yağı inanılmaz ve kısa sürede fayda sağlayacaktır.

Avokado Nasıl Yenir?

avokado nasıl seçilir

Avokado tüketimi farklı şekillerde olabilir. Öncelikle ortadan ikiye keseceğiniz meyve iri bir çekirdeğe sahiptir. Bu çekirdeğin dışında bulunan etli kısmı farklı şekillerde tüketebiliriz.

Kaşıkla içini sıyırıp püre halinde kullanabilirsiniz. Salatalara, yemeklere ekleyebilir, diğer meyveler ile karışım yaparak yiyebilirsiniz.

Avokadolu tost ise son dönemin popüler yemeği. Peynirden daha besleyici olduğu bilinen bu meyveyi ince dilimler halinde keserek, yapacağınız dostun içine koyabilirsiniz. Tadı baskın olmadığı için oldukça başarılı bir deneyim olacaktır.

Aynı şekilde salatalar, püre, yemeklere garnitür şeklinde ilave edebilirsiniz. Cilt için püresini ya da dilimli şeklini kullanabilirsiniz.

Avokado zararları elbette çok tüketimine bağlı olarak görülebilir. Migren tetikleyebildiği ve normal kişilerde baş ağrısına neden olduğu da bilinmekte. Kan inceltici özelliği olan ilaçlarla birlikte kesinlikle tüketilmesi önerilmiyor. Normal oranda kullanıldığında kolesterolü dengelerken, yüksek miktarda kullanılması, yükseltici bir etki yaratabiliyor.

İçeriğinde bolca yağ olduğu için karaciğer üzerinde sorun yaratabilir. Bu nedenle karaciğeri rahatsız olanların uzak durması gereken bir besindir.

Ender olarak kaşıntı, kızarıklık ve alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Bunu takip ederek, avokadodan uzak durabilirsiniz. Ayrıca çok fazla yendiğinde ağız yaralarının oluşmasını da tetikleyebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kavun Faydaları başlıklı makalemizde cep kavunu, hasanbey kavunu ve kavun çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?