• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Ananasın Faydaları

Ananasın Faydaları

Ana yurdu Amerika olan ananas, sıcak yörelerde yetişen ananasgiller familyasından gelen bir bitkinin meyvesidir. Çeşitli ülkelerde yetiştirilen ananas sağlığa faydaları açısından çok yararlı bitkidir. Bundan dolayı ülkemizde de yetiştirilir ve tercih edilir. Kabuk kısmında dikenleri bulunur, içi etli ve suludur. Hoş kokulu ve tatlı bir tadı vardır. Detoks sularında, salatalarda ve tatlılarda kullanılabilmektedir. Ananasın Ortasının […]

Ana yurdu Amerika olan ananas, sıcak yörelerde yetişen ananasgiller familyasından gelen bir bitkinin meyvesidir. Çeşitli ülkelerde yetiştirilen ananas sağlığa faydaları açısından çok yararlı bitkidir. Bundan dolayı ülkemizde de yetiştirilir ve tercih edilir. Kabuk kısmında dikenleri bulunur, içi etli ve suludur. Hoş kokulu ve tatlı bir tadı vardır. Detoks sularında, salatalarda ve tatlılarda kullanılabilmektedir.

Ananasın Ortasının Faydaları

Ananaslar sindirim sistemi için önem arz eden lif bakımından oldukça zengindir. Bunun yanında Saraçoğlu ananasın faydaları bakımından ödem atıcı etkileri bulunduğunu belirtmektedir. Kilo verme sürecinde yapılacak detokslarda ve ara öğünlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan ananas da folik asit, kalsiyum ve manganez bulunmaktadır. İçerisinde barındırdığı C vitamini sayesinde güçlü bir bağışıklık destekleyicidir.

Ananasın Cilde Yaraları

Ananasın tüm vücut sağlığı için faydaları yanında cilt için de oldukça önemli etkilere sahiptir. Çerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde cildin erken yaşlanmasının yavaşlamasına karşı savaşır. C vitamini sayesinde de cildin her daim parlak ve nemli kalmasını sağlar. İster sadece suyunu kullanarak ister meyvenin kendisiyle maske tarzı uygulamalar yapılabilir. Şişlik, leke ve sivilce için ananasın suyunu tonik gibi uygulayıp belli bir sürenin sonunda suyla temizleyebilirsiniz.

Hamilelikte Ananasın Faydaları

Ananasın Zararları

Ananas içinde barındırdığı lifli yapı sayesinde kabızlık sorununa çözüm oluşturur. Ayrıca ödem atıcı etkisi nedeniyle de hamilelikte oluşan el ve ayak şişliklerinin inmesine katkı sağlar. İçinde bulunan vitamin ve mineraller anne adayının beslenmesine ve bebeğin gelişimine katkı sağlar. Stres ve kaygının yitirilmesinde de önemli bir rol oynar. Hamileler ananası bu dönemde miktarlarına dikkat ederek tüketebilirler.

Ananasın Ödem Atmaya Faydaları

Özellik şişkinlik ve ödem sorunu olanlarda, ananasın ödem atmaya ciddi faydaları vardır. Diyet yapanların ananas kullanması, ara öğünlerde bu meyveyi tüketmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Ananasın Erkeklere Faydaları

Ananasın faydaları saymakla bitmez. Yüksek besin değerleri sayesinde erkeklerde testeron seviyelerini desteleme özellikleri de mevcuttur. Testeron seviyeleri düşen erkeklerin ananası tüketmeleri sonucunda kuvvet ve libido seviyeleri de yükselmektedir. Bu da ananasın cinselliğe faydaları konusunda bize bilgi vermektedir. Bu bakımdan ananasın cinsel gücü artırdığı da bilinenler arasında yer almaktadır.

Ananas Nasıl Yenir?

Ananasın Faydaları

Vücut için zengin vitamin ve mineral deposu olan ananası ister çiğ olarak ister pişmiş olarak tüketmek mümkündür. Çiğ olarak tüketmek isteyenler salatalarına ya da yoğurdun içine koyabilir ve limonata gibi hazırlayarak tüketebilirler. Pişmiş olarak da zeytinyağlı yemeklerde suyunu veya kendisini kullanabilirler. Kurutarak tüketmek de bu alternatifler arasında yer alır.

Ananasın Zararları

 • İlaç kullanan kişilerin herhangi bir yan etkisi olmasını önlemek adına doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir.
 • Tam olgunlaşmamış ananası tüketmek ishale ve kusmaya sebebiyet verebilmektedir.
 • Bazı hassas bünyelerde alerjiye yol açabilir.
 • Mide ve yemek borusu rahatsızlıklarında artırıcı etki gösterebilir ve mide ekşimesine yol açabilir.
 • Antibiyotikler ve antidepresanlarla kullanılmaları önerilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Greyfurt Faydaları başlıklı makalemizde greyfurt elma sirkesi kürü, Greyfurt Faydaları ve Greyfurt Kimler Yememeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?