• DOLAR
  $2.600,1000
 • EURO
  $0,7669
 • ALTIN
  $41.839,9900
 • BIST
  $148,5800
Alıç Faydaları, Alıç Nedir?

Alıç Faydaları, Alıç Nedir?

Kırmızı alıç, Sarı alıç, Alıç çayı, Alıç nedir, Alıç faydaları nelerdir, alıç yararları nelerdir, sorularının cevabını arayanlar için hazırladığımız yazıyı okuyun.   Gülgillerden Alıç; kırlarda yabani olarak yetişen bir ağaçtır. Meyveleri, küçük muşmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı mayhoştur. Hekimlikte meyvesi kullanılır. Kırlarda, ormanlarda bulunan alıcın meyvesi kullanılır. Meyveleri muşmulaya ve üveze benzer, tadı mayhoştur. En iyisi […]

Kırmızı alıç, Sarı alıç, Alıç çayı, Alıç nedir, Alıç faydaları nelerdir, alıç yararları nelerdir, sorularının cevabını arayanlar için hazırladığımız yazıyı okuyun.

 

Gülgillerden Alıç; kırlarda yabani olarak yetişen bir ağaçtır. Meyveleri, küçük muşmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı mayhoştur. Hekimlikte meyvesi kullanılır. Kırlarda, ormanlarda bulunan alıcın meyvesi kullanılır. Meyveleri muşmulaya ve üveze benzer, tadı mayhoştur. En iyisi bostani olanıdır.
 
Alıç çeşitli yörelerde Ekşi muşmula, Barut ağacı, Yemişen, Yemşen, Kızlar Yemişi, Geyik Dikeni,  Crataegus azarolus, Fleur d’aubepine gibi isimlerle de anılan dikenli pembe ve beyaz renkte çiçekler açan ortalama 10 metre yüksekliğe kadar erişebilen ağaçlardır. Hafif ekşimsi bir tada sahip meyveleri yenilmektedir. Alıç Meyvesi çok faydalıdır. Ülkemizde; ormanlık alanlar ve dağlık alanları çevresinde, derelere bakan yamaçlarda ve kayalıklarda yetişir.
 
Alıçın faydaları arasında en önemlileri kalp üzerindeki etkileridir. Kalp ritim bozukluğukalp yetmezliği gibi yaygın görülen kalp rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Bunun yanı sıra damar sertliği, yüksek kan basıncı rahatsızlıklarında da arıç yenebilir.

 

Vücutta en çok görülen etkileri ve faydaları

Sinirleri yatıştırır,
İdrar söktürür,
Kabızlığa sebebiyet verir, bu yönüyle bağırsak faaliyetlerini yavaşlatmak için yararlanılabilir. Alıç, alışkanlık yapıcı özellik taşımadığı ve zehir içermediği için uzun süreli kullanımlar için uygundur.

 
Alıç’ın meyveleri kadar çayı da faydalıdır. Alıç yaprakları, meyve ve çiçeklerinden elde edilen Alıç Çayı, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde reçeteli olarak satılıyor.
 

Alıç Faydaları

 • Meyvesinin olmuşu tatlıdır ve biraz kabızlık yapar.
 • Yüksek tansiyonu düşürür, sinir bozukluğuna iyi gelir.
 • Kalbi kuvvetlendirir, damar sertliği, göğüs nezlesi ve uykusuzluğa iyi gelir.
 • Mideye faydalıdır. Şiddetli kusmayı giderir.
 • İçme miktarı 4-5 gramdır. Şekerle içilirse daha iyidir.
 • Lapası şişlikleri giderir.
 • Şehveti tahrik edep, erkeği kuvvetlendirir.

 
Alıcın diğer faydalarına gelecek olursak; Asabi çarpıntıları dindirir. Sinir bozukluğunu giderir. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir.

Bir önceki yazımız olan Meşenin Faydaları başlıklı makalemizde Meşe ağacı faydaları, Meşe ağacı meyvesi ve Meşe nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?